امکان تولید ۴۵۰۰ تن ماهی خاویاری در سد کارون ۳

رییس سازمان شیلات ایران یادآور شد: ظرفیت تولید ۷ هزار و ۵۰۰ تن ماهی قزل آلا فقط در سد کارون ۳، یک هزار و ۵۰۰ تن در چشمه ها و ۲۲ هزار تن در رودخانه ها شناسایی شده است.

حسینی اظهار کرد: چگونه در بحث مسائل محیط زیستی در خشکی برای حفاظت و نگهداری از جانوران و گونه های بومی تلاش می شود در حالی که در زمینه پرورش آبزیان و به منظور تنوع و حفظ گونه های بومی مقاومت های بسیاری از سوی برخی سازمان ها وجود دارد.در حالی که امروز دولت، مجلس و سرمایه گذار پای کار آمده است و باید اینگونه تحریم های داخلی بی اثر شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در صنعت شیلات حوزه صید و صیادی ما را از حوزه آبزی پروری در سواحل و دریا مغفول کرده است، با اشاره به ظرفیت های شهرستان های ایذه و باغملک اظهار کرد: براساس مطالعات صورت گرفته توانمندی و ظرفیت های آبزی پروری این منطقه فرصت ارزشمندی برای صنعت شیلات از زنجیره تولید، پیش تولید و بازار را فراهم می کند.

وی در بخش پایانی گفت: بازدیدهای میدانی از شهرهای مختلف خوزستان نقطه شروع کار است و کلیه اقدامات و برنامه های عملیاتی باید به صورت تیمی و گروهی تا حصول نتیجه از سوی مدیران استانی و شهرستانی به جد پیگیری شود.

وی به حمایت ویژه استاندار خوزستان از شیلات اشاره کرد و گفت: با تشکیل شورای عالی راهبردی شیلات طی ۲ هفته آینده با حضور استاندار خوزستان، دستگاه های اجرایی ذیربط، کارشناسان و متخصصان روند عملیاتی شدن این طرح ها و ظرفیت ها تسریع پیدا می کند.

وی با اشاره به ذخایر و ثروت های کلان منابع طبیعی که در گوشه گوشه این کشور وجود دارد، افزود: استفاده بهینه از منابع آبی باید محور سیاستگذاری های تولید، اشتغال و امنیت غذایی سازمان های تصمیم گیرنده قرار گیرد و عدم بهره برداری از آب و ذخایر در حوزه کشاورزی و آبزی پروری مصداق بارز اسراف از منابع خدادادی است.

حسینی با بیان اینکه پیش بینی امکان تولید ۴ هزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری در قفس در سد کارون ۳ ظرفیت بسیار بزرگی است، ادامه داد: هم اکنون ماهیان خاویاری به عنوان یکی از ارزشمندترین گونه ها به لحاظ گوشت و خاویار محسوب می شوند و به عبارتی پرچم شیلات ایران است و در ۲۲ استان پرورش داده می شود و در سد کارون ۳ نیز اقدامات مطالعاتی به منظور پرورش این گونه در حال انجام است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401072916183/%D8%A7%D9%85%DA%A9%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DB%B4%DB%B5%DB%B0%DB%B0-%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%A7%D9%87%DB%8C-%D8%AE%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%86-%DB%B3

معاون وزیر جهاد کشاورزی، توزیع صنعت شیلات در پیکره تولید، اشتغال و ارزش افزوده را موضوع بسیار مهمی دانست و عنوان کرد: در بحث انتقال تکنولوژی ایران حرف برای گفتن دارد و دوره های آموزشی و ترویجی و جذب سرمایه گذاران باید برگزار شود.

سید حسین حسینی در سفر به خوزستان در نشست بررسی ظرفیت های شیلاتی شهرستان های ایذه و باغملک که امروز، ۲۹ مهرماه در محل فرمانداری ایذه برگزار شد، اظهار کرد: پیش بینی امکان تولید ۴ هزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری در قفس در سد کارون ۳ ظرفیت بسیار بزرگی است و اقدامات مطالعاتی به منظور پرورش این گونه در حال انجام است.

ایسنا/خوزستان معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان شیلات ایران گفت: پیش بینی امکان تولید ۴ هزار و ۵۰۰ تن ماهی خاویاری در قفس در سد کارون ۳ ظرفیت بسیار بزرگی است و اقدامات مطالعاتی به منظور پرورش این گونه در حال انجام است.