افزایش ۱۰ درصدی صادرات غیرنفتی/جزئیات درآمدهای گمرکی در سال آینده

به گزارش ایسنا، محمد رضوانی‌فر در مراسم روز جهانی گمرک که ساعاتی پیش به پایان رسید، اظهار کرد: نگاهی به آمار ۱۰ماهه تجارت خارجی نشان می‌دهد که حجم صادرات غیر نفتی در این بازه زمانی از ۱۰۳ میلیون تومان فراتر رفته و به ۴۵ میلیارد دلار رسیده که نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته با رشد ۱۲ درصدی مواجه شده است.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران افزود: به نظر می‌رسد درآمد گمرک از محل حقوق ورودی تا پایان امسال به ۶۰ هزار میلیارد تومان برسد و بتوانیم ۷۵ هزار میلیارد تومان هم مالیات بر ارزش افزوده دریافت کنیم البته در لایحه دو فوریتی که از شهریور ماه به تصویب رسید حقوق ورودی مواد اولیه و کالاهای اساسی را از ۴ درصد به یک درصد کاهش دادیم.

وی درباره تجهیز گمرک و پایانه های گمرکی افزود: اگر در سال آینده بخواهیم حدود ۷۰ دستگاه ایکس ری در مرز های کشور نصب کنیم نیاز به اعتبارات بسیاری داریم که به حدود ۸ هزار میلیارد تومان می‌رسد البته ایکس ری گمرک ارمنستان در حال حاضر آماده شده و مشکلی ندارد اما از وزارت اقتصاد و امور دارایی می‌خواهیم که در این زمینه کمک بیشتری به گمرک کند.

رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران از افزایش ۱۰ درصدی صادرات غیر نفتی در ۱۰ ماهه امسال نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته خبر داد و گفت: درآمدهای گمرکی پیش‌بینی شده در لایحه بودجه سال آینده افزایش قابل توجهی نسبت به امسال دارد که قابل تحقق است.

رضوانی فرد اظهار کرد: اینکه درآمد تجارت خارجی ما مثبت ۲۰ میلیارد دلار بوده، نشان می دهد که در ۱۰ ماه گذشته دولت نسبت به سال قبل موفق تر عمل کرده است.

وی همچنین درباره عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران در این بازه زمانی از حیث درآمدی، اعلام کرد: از ۸۸۰۰ کد تعرفه گمرکی ۵۲۵۰ کد تعرفه فعال و بقیه آنها غیر فعال است و در ۱۰ ماهه امسال درآمد گمرکی را از محل حقوق ورودی از ۱۴ هزار میلیارد تومان به ۳۵ هزار میلیارد تومان برسانیم البته هنوز واردات خودرو به صورت کامل محقق نشده و در هفته آینده اتفاق خواهد افتاد. تا کنون ۱۳۰ میلیارد تومان حقوق ورودی خودرو های وارداتی را دریافت کرده‌ایم که امسال پیش‌بینی می‌شود به ۳ هزار میلیارد تومان برسد.

رضوانی فر با اشاره به لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: پیش بینی شده است که ۸۷ هزار میلیارد تومان برای سایر کالاها و ۳۲ هزار میلیارد تومان برای خودروهای وارداتی بتوانیم درآمد گمرکی داشته باشیم و این مبلغ را به خزانه دولت واریز کنیم. همچنین برآورد می‌شود میزان مالیات بر ارزش افزوده کالاهای وارداتی به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. که این اهداف کاملاً قابلیت تحقق دارد.

به گفته رئیس کل گمرک عمده مقاصد صادراتی ایران در ۱۰ ماهه امسال به ترتیب چین، عراق، ترکیه، امارات و هند و عمده مبادی ورودی کالا کشورهای امارات، چین، ترکیه، هند و آلمان بوده که آرایش آنها نسبت به ماه گذشته تغییرات چندانی را نداشته است. از سوی دیگر در این بازه زمانی ۱۱ میلیون تُن عملیات ترانزیتی انجام شده که ۸ درصد نسبت به سال گذشته رشد یافته است.

وی افزود: همچنین ۳۱ میلیون تن واردات داشته‌ایم که به بیش از ۴۸ میلیارد دلار رسیده و رشد ۱۶ درصدی را نسبت به ده ماهه سال گذشته نشان می‌دهد. متوسط ارزش اقلام صادراتی ۴۴۰ دلار به ازای هر تن و متوسط قیمت اقلام وارداتی ۱۵۷۱ دلار به ازای هر تومان بوده که به ترتیب ۱۵ و ۲۵ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته افزایش یافته است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401110704942/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%DB%B1%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF%DB%8C-%D8%B5%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D9%86%D9%81%D8%AA%DB%8C-%D8%AC%D8%B2%D8%A6%DB%8C%D8%A7%D8%AA-%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D9%85%D8%B1%DA%A9%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87