اعتبارات مورد نیاز برای داربستی کردن باغ‌ها اختصاص یابد

عسگری با بیان اینکه یکشنبه هفته آینده با حضور مسئولان استانی و ملی، جلسه‌ای در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار و در چند محور مسأله‌ را دنبال می کنیم، گفت: نگاهمان این است که هر چه سریع‌تر برنامه‌ریزی کنیم تا هم کشاورزان با میل و رغبت و انگیزه بیشتری به کارشان ادامه دهند و هم در راستای خسارتی که ایجاد شده، بتوانیم تعیین تکلیف کنیم.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در کمیسیون کشاورزی این موارد را با جدیت دنبال می‌کنیم و رویکرد ما این است که هر کجا در حوزه بخش کشاورزی اتفاقی بیفتد، موضوعات را دنبال کنیم تا مشکل کشاورزان حل شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: باید در اسرع وقت با تشکیل جلسه، دستور کار جلسه را مشخص و زمانبندی کنیم تا دستگاه‌ها پای کار بیایند و بتوانیم بخشی از خسارت باغداران را جبران کنیم.

ایسنا/همدان رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: یک علت سرمازدگی این است که باغ‌ها در پَستی قرار دارند و باید تلاش کنیم اعتبارات مورد نیاز برای اجرای طرح فراز یا همان داربستی کردن باغ‌ها اختصاص گیرد.

عسگری تأکید کرد: دستگاه‌های متولی همچون بیمه و بانک باید مکلف شوند چنانچه اتفاقی همچون سرمازدگی برای محصولات کشاورزی افتاد، در اسرع وقت نسبت به پرداخت بیمه اقدام کنند.

عسگری ادامه داد: این نکته هم حائز اهمیت است که ما به وزارت جهادکشاورزی و سازمان هواشناسی کشور توصیه کردیم در بحث تنش‌های سرمایی حتما قبل از ایجاد سرما و برودت، کشاورزان و مسئولان استانی و شهرستانی را در جریان قرار دهند تا با روش‌های سنتی جلوگیری از بحث سرمازدگی را انجام دهند.

وی با بیان اینکه در بحث بیمه محصولات کشاورزان، در بودجه ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ بیمه را با جدیت دنبال کردیم، گفت: اعتبارات خوبی برای بیمه محصولات کشاورزی گذاشتیم تا کشاورزان با میل و رغبت محصولات خود را بیمه کنند.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان باید پاسخ دهند که آیا ورود سرما را به کشاورزان اطلاع‌رسانی کردند یا نه؟ افزود: تلاش می‌کنیم مرهمی بر زخم کشاورزان در راستای ایجاد خسارت محصولات کشاورزی ایجاد کنیم و حتما وام با بهره کم به کشاورزان اختصاص یابد.

عسگری مطرح کرد: کسانی‌که قبلا وام گرفتند، لیست آنها را تهیه می‌کنیم تا از بانک‌هایی عاملی که برای احداث باغ وام گرفتند، سود و دیرکرد را ببخشند و اصل وام را در یک فاصله زمانی مشخص پرداخت کنند.

وی تأکید کرد: تمام تلاش کمیسیون کشاورزی مجلس این است که هر چه سریع‌تر برنامه‌ریزی کنیم تا در راستای خسارتی که به محصولات کشاورزی وارد شده، تعیین تکلیف کرده و بخشی از خسارت سرمازدگی جبران شود.

عسگری تصریح کرد: با توجه به اینکه بیشتر باغ‌های ما بیمه نیستند، پیگیری می‌کنیم تا وام‌های با بهره کم در اختیار باغداران و کشاورزان قرار گیرد و حتما این کار را دنبال خواهیم کرد.

وی اینکه دستگاه‌های متولی بیمه به دنبال منافع خودشان هستند را یکی از مشکلات موجود در حوزه مسائل بیمه‌ای خواند و خاطرنشان کرد: نگاه و رویکرد ما این است که صفر تا صد در راستای امنیت غذایی، اشتغال و صادرات محصولات کشاورزی به دنبال منافع کشاورز باشیم.

محمدجواد عسگری سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه در حاشیه بازدید از باغ‌های انگور، گردو، آلبالو و دیگر اراضی باغبانی شهرستان ملایر، اظهار کرد: داربستی کردن باغ‌ها هم افزایش عملکرد در واحد سطح را به دنبال دارد و هم اینکه خطر سرمازدگی به صفر می‌رسد.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: تلاش ما بر این است تا دوباره این باغ‌ها احیاء شود و نهاده‌های کشاورزی از جمله کود اوره، فسفاته و پتاسه به طور ویژه در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402022616908/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%BA-%D9%87%D8%A7-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%B5-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF

وی به خسارت سنگین باغات انگور شهرستان ملایر به واسطه تنش سرمایی اشاره کرد و یادآور شد: حدود ۱۰ هزار هکتار از سطح این باغ‌ها از ۳۰ تا ۱۰۰ درصد آسیب دیدند.