اعتبارات اشتغال در لرستان بر اساس نرخ بیکاری تقسیم می‌شودایسنا/لرستان مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: اعتبارات اشتغال‌زا بر اساس نرخ بیکاری و آمایش سرزمینی شهرستان‌ها پرداخت می‌شود.

علی جهانی در نشست صمیمی با فعالین اقتصادی، اجتماعی و رسانه‌ای بروجرد که با حضور مدیران شورای هماهنگی استان برگزار شد، با اشاره به اعتبارات اشتغال‌زا به‌صورت عادلانه تقسیم و مختص همه مناطق استان است، اظهار کرد: تسهیلات اشتغال‌زا که امروز مهم‌ترین آن اعتبارات تبصره ۱۸ بوده و مختص طرح‌های اشتغال‌زا بوده در حوزه مختلف اقتصادی به استان تخصیص داده شده که با همکاری استانداری و همه دستگاه‌های اجرایی استان این اعتبارات اشتغال‌زا با توزیع عادلانه‌ای به متقاضیان در همه نقاط استان پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه این اداره‌کل تنها دستگاهی است ۹۰ درصد اعتبارات تبصره ۱۸ خود را به متقاضیان واجد شرایط پرداخت کرده است، تصریح کرد: با پیگیری و تلاش شبانه‌روزی همکاران و حضور فیزیکی در خود بانک‌های عامل جهت تسریع در پرداخت این تسهیلات به افراد واجد شرایط خوشبختانه تا به امروز همه اعتبارات پرداخت و ده درصد باقیمانده نیز طرح‌های مربوطه توسط کمیته فنی این اداره‌کل مورد بررسی و تائید نهایی قرار گرفته و به بانک‌های عامل استان معرفی شده‌اند.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان خاطرنشان کرد: دستگاه‌های اجرایی که اعتبارات تبصره ۱۸ به آن‌ها ابلاغ شده تلاش کنند به افرادی این تسهیلات را پرداخت کنند که اولاً اهلیت لازم را برای ایجاد و توسعه طرح‌های اقتصادی خود را داشته باشند و ثانیاً تضامین کافی و لازم را برای دریافت این اعتبارات داشته باشند زیرا در دیده شده که متقاضیانی به بانک‌ها معرفی شدند که تضامین لازم را برای دریافت این اعتبارات نداشته‌اند.

جهانی با تأکید بر اینکه واحدهای اقتصادی بخش خصوصی متقاضی نیروی کار ماهر درخواست خود را به این اداره‌کل اعلام کنند، اضافه کرد: برخی بنگاه‌های اقتصادی خودسرانه و بدون اطلاع این اداره‌کل نیروی‌هایی جهت اشتغال در واحد خود استخدام می‌کنند و هم موجب تبعیض در استخدام و هم در آینده دچار مشکلاتی می‌شوند که لازم این واحدهای هماهنگی‌های لازم را با این اداره‌کل داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه قانون کار هم حامی کارگر و هم کارفرماست، بیان کرد: ما مطیع و مجری قانون هستیم و در حمایت از کارگر و کارفرما هیچ تبعیض قائل نیستیم و در مراجع حل اختلاف به‌صورت قانونی با آن‌ها برخورد می‌شود و نمی‌گذاریم حق هیچ یک از آنان ضایع شود و در صورت تخلف با افراد خاطی برخور خواهیم کرد.

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان با اشاره به نرخ بیکاری در استان، ادامه داد: مرکز آمار ایران در فصل‌های مختلف و طی شاخص‌هایی که تعریف شده هم به‌صورت فصلی و هم سالیانه نرخ بیکاری و نرخ مشارکت اقتصادی را در حوزه‌های مختلف اعلام می‌کند و این مورد در حوزه این اداره‌کل نیست.

جهانی اظهار کرد: بیمه بیکاری گزینه است در جهت حمایت از افراد شاغلی که بدون میل و اراده اخراج شده و به کسانی تعلق می‌گیرد که حق بیمه خود را پرداخت کرده‌اند و پس از درخواست این افراد توسط مراجع قانونی این اداره‌کل بررسی و به آنان توسط تأمین اجتماعی پرداخت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هم افرایی و هماهنگی خوبی بین دستگاه‌های اجرایی عضو شورای هماهنگی در استان برقرار است، تصریح کرد: شورای هماهنگی مدیران مجموعه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در لرستان به‌منظور ایجاد وحدت رویه و انسجام‌بخشی بین مدیران اجرایی استانی جهت ارتقاء سطح تعاملات و همکاری با ایجاد هم‌افزایی و تشریک مساعی و تبادل دانش و تجربه به‌طور مرتب در استان تشکیل و برنامه‌های مختلفی در جهت تسهیل شرایط و ارائه خدمات به مردم و جامعه هدف تنظیم می‌شود.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401042316158/%D8%A7%D8%B9%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%BA%D8%A7%D9%84-%D8%AF%D8%B1-%D9%84%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D8%B3%D8%A7%D8%B3-%D9%86%D8%B1%D8%AE-%D8%A8%DB%8C%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D9%82%D8%B3%DB%8C%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF