از دلایل گرانی خیار تا فعالیت ۱۲ هزار صیاد بدون مجوز!

“۱۲ هزار صیادبدون مجوز در کشور/ باید برای محصولاتی شیلات از طعم تا تنوع کاری کنیم” از خبرهای دیگر منتشر شده در بخش کشاورزی ایسنا بود. وزیر جهاد کشاورزی در ششمین نمایشگاه بین‌المللی شیلات اعلام کرد که آبزیان در بین پروتیین ها ارزش افزوده بالایی دارند اما در سبد غذایی خانواده‌هایی ایرانی پررنگ نیست و به نظر می‌رسد که باید از طعم، پخت تا حوزه‌های تولید اقداماتی انجام داد.

خبر “جدیدترین قیمت گوشت قرمز” نیز از دیگر خبرهای منتشر شده در این بخش بود. مشاهدات میدانی در هفته جاری حاکی از آن بود که بازار گوشت قرمز هفته بدون نوسانی  را سپری کرد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090402036/%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%84-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7-%D9%81%D8%B9%D8%A7%D9%84%DB%8C%D8%AA-%DB%B1%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B5%DB%8C%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2

خبر “مرغ مازاد خریداری شود” در روزهای پایانی هفته جاری منتشر شد. مدیران عامل اتحادیه های استانی مرغداران گوشتی سراسر کشور در بیانه ای از دولت درخواستهایی کردند که از جمله آنها می توان به خرید مرغ مازاد تولیدکنندگان، راه اندازی سامانه هوشمند معاملات مرغ، تامین به موقع نهاده با کیفیت و…اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، هفته جاری در بخش کشاورزی با خبر “صادرات کاه، آخال حبوبات و کنسانتره؛ تهدید یا فرصت؟” شروع شد. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور اظهار کرد که به کاه و آخال حبوبات در داخل کشور نیاز داریم و صادرات آن ممکن است بر قیمت این اقلام در داخل کشور اثر بگذارد و حتی با کمبود آنها نیز مواجه شویم، ولی صادرات خوراک دام و کنسانتره اگر باعث توقف در تولید داخل نشود و نهاده بدون محدودیت وارد شود، مشکلی ندارد و حتی باعث خواهد شد کارخانه ها به ظرفیت تولید برسند.

آخرین خبر منتشر شده در این هفته نیز افزایش تولید قارچ در کشور بود. رییس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی به ایسنا اعلام کرد که امسال تولید قارچ نسبت به سال گذشته افزایش یافته و پیش بینی می شود به ۱۹۵هزارتن برسد.

تولید ۷۷ درصدی تخم چشم‌زده ماهی نیز در این هفته منتشر شد. رییس سازمان شیلات اعلام کرد که قبلا بخش زیادی از تخم چشم زده ماهی از طریق واردات تامین می شد ولی امسال توانستیم ۳۷۲ میلیون قطعه یعنی ۷۷ درصد نیاز کشور را در ۴۷ مزرعه بخش خصوصی تولید کنیم.

خبر دیگری با تیتر “تداوم نوسانات در بازار صیفی‌جات” از خبرهای منتشر شده دربخش کشاورزی در هفته جاری بود. مشاهدات میدانی نشان می دهد که علاوه بر پیاز و گوجه فرنگی، خیار نیز با افزایش قیمت مواجه شده‌است. افزایش قیمتی که مسئولان مربوطه علت آن سردی هوا و تولید کمتر و جابه‌جایی فصل عنوان می‌کنند.

از خبرهای مهم این هفته آزادسازی صادرات مرغ و تخم‌مرغ به کویت بود. رییس سازمان دامپزشکی اعلام کرد به دلیل اینکه در کشور  تا کنون از ابتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها گزارشی نداشتیم، برخی از کشورها از جمله کویت واردات محصولات طیور ایرانی را به کشورشان آزاد کرده‌اند.

در واپسین روزهای آبان و اولین روزهای آذرماه خبرهای مهمی در بخش کشاورزی ایسنا منتشر شد که از مهمترین آنها می توان به تدوام نوسانات در بازار صیفی جات، افزایش قیمت مرغ منجمد به ۵۰ هزارتومان و بیانیه فعالان صنعت طیور اشاره کرد.

از خبرهای مهم دیگر این هفته “قیمت مرغ منجمد ۵۰ هزارتومان شد” بود. معاون امور تولیدات دامی وزارت جهادکشاورزی ضمن اشاره به افزایش قیمت مرغ منجمد به ۵۰ هزارتومان اعلام کرد که ظرف یکی دو روز آینده تصمیماتی در رابطه با خرید مرغ مازاد گرفته خواهد شد.