از تمایل عراق برای تکمیل راه‌آهن کربلا تا سرمایه‌گذاری روسیه برای تکمیل رشت-آستارا

هفته‌ای که گذشت از نظر توافق‌ ایران با کشورهای همسایه قابل توجه بود، ‌ از طرفی عراق وعده داده تا اعتبارات پروژه ریلی شلمچه – بصره را در بودجه ۲۰۲۳ خود در نظر بگیرد و از طرف دیگر شرکت ساخت اعلام کرد که تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری موافقتنامه با کشور روسیه برای تکمیل پروژه رشت – آستارا نهایی می‌شود.

در نهایت این موضوع در دیدار اخیر مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- با رزاق محیبس السعداوی -وزیر حمل‌ونقل عراق- مورد بررسی قرار گرفت تا همانطور که وعده داده شده،  دولت عراق اعتبارات این پروژه را در بودجه ۲۰۲۳ در نظر بگیرد و عملیات اجرایی احداث مسیر ریلی شلمچه – بصره بعد از ماه رمضان آغاز شود.

به گزارش ایسنا، یکی از اخبار مهم حوزه حمل‌ونقل در هفته‌ای که گذشت، دیدار مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی، با همتای عراقی‌اش بود. در این دیدار تفاهماتی در حوزه حمل‌ونقل انجام گرفت که شاید مهم‌ترین آنها، بررسی تکمیل خط خط ریلی شلمچه-بصره بود، این خط ریلی در این‌ سال‌ها همواره فرآیند فراز و نشیب‌هایی داشته و همواره به دلیل به تعویق افتاده بود.

یکی دیگر از مهم‌ترین اخبار هفته گذشته، خبر جدید از توافق ایران و روسیه برای تکمیل راه‌آهن رشت- آستارا بود، در حالی که در ماه‌های گذشته روس‌ها با حضور در ایران این موضوع را مورد بررسی قرار داده بودند تا بخشی از سرمایه‌گذاری این پروژه را در نظر بگیرند، بالاخره معاون ساخت و توسعه راه‌آهن، بنادر و فرودگاه‌های شرکت ساخت و توسعه زیربناهای کشور درباره زمان اتمام و کسب نتیجه نهایی مذاکرات گفت: تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری موافقتنامه با کشور روسیه نهایی می‌شود.

در عین حال صنعت هوایی در یک سال گذشته با چالش‌هایی روبه‌رو بوده که مسافران هوایی با کمبود بلیت و تاخیرهای زیادی روبه‌رو بوده‌اند و چندی پیش هم فاصله میان صندلی‌ها در هواپیماها منجر به اعتراض مسافران شده بود. با وجود این، سازمان هواپیمایی کشوری در این خصوص توضیح داد که هیچ شرکت هواپیمایی در هیچ یک از هواپیماها نمی‌تواند چیدمان را از حالت استاندارد خارج کند و سازمان هواپیمایی کشوری هم به این موضوع نظارت دقیق دارد.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1402011808146/%D8%A7%D8%B2-%D8%AA%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D8%B9%D8%B1%D8%A7%D9%82-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%DA%A9%D9%85%DB%8C%D9%84-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%A2%D9%87%D9%86-%DA%A9%D8%B1%D8%A8%D9%84%D8%A7-%D8%AA%D8%A7-%D8%B3%D8%B1%D9%85%D8%A7%DB%8C%D9%87-%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87

دیدار هفته: وزیر راه ایران و عراق

همچنین مهرداد بذرپاش -وزیر راه و شهرسازی- با اشاره به سفرهای نوروزی و بیان اینکه طبق آمار کاهش تاخیر در سفرهای هوایی و کاهش مشکلات فروش بلیت هوایی ثبت شده، اظهار کرد: امسال سال توسعه ناوگان و صنعت هوایی است و در تاخیرهای هوایی و مشکلات فروش بلیت تلاش خواهیم کرد تا روند کاهشی را سرعت بدهیم.

البته موارد دیگری نیز در این دیدار مطرح شد، از جمله اینکه با توجه به اینکه در اربعین حجم زیادی از زائران به کربلا جابه‌جا می‌شوند، پیشنهاد شد سقف پروازی بین ایران و عراق به ۲۰۰ پرواز در هفته برسد.

وی درباره جزئیات این توافق نیز توضیح داد: مذاکرات جدی با کشور روسیه برای مشارکت در دو بخش مالی و فنی راه‌آهن رشت- آستارا و به دنبال آن تکمیل کریدور شمال- جنوب در حال انجام است. باید بتوانیم از منابع خط اعتباری که روس‌ها تعیین کرده‌اند در قالب وام برای تکمیل راه آهن رشت به آستارا بهره‌مند شویم.

توافق هفته: سرمایه‌گذاری روسیه برای تکمیل راه‌آهن رشت- آستارا

وعده هفته: توسعه صنعت هوایی

این خط ریلی علاوه بر اینکه باعث اتصال مستقیم از ایران به عراق می‌شود و با توجه به زائران عراقی برای حضور در ایران و مشهد مقدس و همچنین زائران ایرانی برای حضور در کربلا، مزایای راه‌اندازی مسیر مسافری دارد، ‌ از نظر ترانزیتی نیز حائز اهمیت است و همچنین به گفته معاون حمل‌ونقل وزیر راه و شهرسازی، با راه‌اندازی خط ریلی شلمچه-بصره، ایران به کشورهای اردن، سوریه و سایر کشورهای همسایه نیز متصل می‌شود.