از اعلام قیمت مصوب مرغ تا مشروط شدن ترخیص شیرخشک

تغییر قیمت مصوب مرغ گرم ورسیدن آن به ۶۳ هزار تومان از مهمترین خبرهای منتشر شده در این بخش بود. بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازاربه دلیل افزایش هزینه‌ها تولید و استمرار تولید قیمت مصوب مرغ گرم از ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان به ۶۳ هزار تومان افزایش یافت.

یکی دیگر از خبرهای منتشر شده در این هفته مشروط شدن ترخیص شیرخشک نوزاد بود. رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرد که قانونی در مجلس تصویب شده که بر اساس آن بایستی مالیات بر ارزش افزوده کالای شیرخشک نوزاد و حقوق گمرکی آن کاهش یابد ولی هنوز این قانون به دولت ابلاغ نشده و اگر این قانون سریعا به گمرک ابلاغ نشود ممکن است واردکنندگان مشمول ماده ۷ گمرک شوند.

به گزارش ایسنا هفته جاری با خبر راه‌اندازی سامانه کشت قراردادی و سامانه ساتکاوا آغاز شد. وزیر جهاد کشاورزی در روز جهانی غذا اعلام کرد که سامانه‌ای راه اندازی شده که بر اساس آن کشاورزان می‌توانند برای کشت قراردادی گندم در آنجا اعلام آمادگی کنند و نهاده های خود را نیز دریافت کنند.

آمد تهاتر نهاده‌های دامی با گوشت به نفع دامداران خواهد بود؟ ” نیز خبری بود که در این هفته منتشر شد. وزارت جهاد کشاورزی چندی پیش اعلام کرد که برای تأمین گوشت قرمز از منابع داخلی و کاهش هزینه تولید برای تولیدکنندگان تهاتر دام سبک وسنگین در قالب تولید قراردادی اجرا می شود. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور اما معتقد است اگر نهاده ها با قیمت بازار به دامداران تحویل داده شود قطعا می‌تواند کمکی به دامداران باشد ولی اگر جو و ذرت با قیمت دولتی تحویل داده شود قطعا به صرفه نیست.

هفته آرام بازار میوه” نیز از آخرین خبرهای منتشر شده در این هفته بود. آن طور که مشاهدات بازار نشان می دهد در حال حاضر آرامش در بازار حاکم است و نسبت به هفته گذشته قیمت‌ها نوسان چندانی نداشته است.

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401080603889/%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D9%88%D8%A8-%D9%85%D8%B1%D8%BA-%D8%AA%D8%A7-%D9%85%D8%B4%D8%B1%D9%88%D8%B7-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D8%AA%D8%B1%D8%AE%DB%8C%D8%B5-%D8%B4%DB%8C%D8%B1%D8%AE%D8%B4%DA%A9

در هفته جاری خبرهای مهمی در بخش کشاورزی منتشر شد که از مهمترین آنها می‌توان به افزایش قیمت مصوب مرغ گرم، مشروط شدن ترخیص شیر خشک نوزاد و راه‌اندازی سامانه ستکاوا اشاره کرد.

وی همچنین از عرضه مستقیم مرغ به فروشگاه‌ها درقالب سامانه ستکاوا خبر داد و گفت که بر اساس تدابیر در نظر گرفته شده تمام خرده فروشی‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای می‌توانند به میزان نیاز، سفارش خود را در مرحله اول برای دریافت مرغ منجمد در سامانه ثبت کنند و پس از آن نیز به زودی مرغ گرم هم اضافه خواهد شد.

خرید میوه در اولویت مردم نیست” از دیگر اخبار منتشر شده در این هفته بود. کارشناسان بازار میوه معتقدند به دلیل فراوانی بار، تنوع زیاد و البته کاهش قدرت اقتصادی مردم، میوه اولویت خرید مردم در مهرماه نبوده و همین امر باعث رکود بازار شده است.