اتفاقی جالب در بازار سکه و طلا

انتهای پیام


منبع: https://www.isna.ir/news/1401090402240/%D8%A7%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%82%DB%8C-%D8%AC%D8%A7%D9%84%D8%A8-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%88-%D8%B7%D9%84%D8%A7

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، ضمن اشاره به کم نوسان بودن بازار طلای جهانی، از آرام‌تر شدن بازار سکه و طلا در این هفته نسبت به هفته‌های پیش‌ خبر داد. طی این هفته علیرغم اینکه قیمت سکه‌های تمام و یک گرمی‌ و همچنین قیمت طلا روند افزایشی داشته اما نیم سکه و ربع سکه کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

این کارشناس بازار سکه و طلا، خاطرنشان کرد: همانطور که اشاره شد، نیم سکه و ربع سکه در این هفته کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند اما سکه‌های تمام طرح جدید، طرح قدیم و یک گرمی‌ها افزایشی شده‌اند که این افزایش قیمت ناشی از افزایش تقاضا بوده و منجر به افزایش حباب سکه هم شده است. در مجموع اما بازار آرام بود و دادوستدها روال عادی خود را داشت و بازار کم نوسانی را پشت سر گذاشتیم.

کشتی‌آرای در رابطه با تاثیر انتشار اوراق سکه بر بازار طلا اظهار کرد: انتشار اوراق سکه توسط بانک مرکزی در هفته‌های گذشته، سبب شد که حباب سکه از دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان کاهش یابد اما سپس فروش این اوراق متوقف شد و در این هفته‌، مجدد شاهد افزایش حباب سکه بودیم. روز گذشته (پنجشنبه) در آخرین معاملات بازار، هر قطعه سکه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حباب داشت که به نسبت ابتدای هفته ۲۵۰ هزار تومان افزایش داشته است.

وی افزود: نیم سکه در آخرین معاملات هفته هشت میلیون و ۸۵۰ هزار تومان و ربع سکه پنج میلیون و ۸۷۰ هزار تومان قیمت داشت که به نسبت ابتدای هفته ۳۰ هزار تومان کاهش قیمت داشته‌اند. سکه‌های یک گرمی اما نسبت به ابتدای هفته ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و سه میلیون و ۴۰۰ هزار تومان در آخرین معاملات دادوستد شده است.  هر مثقال طلای ۱۷ عیار نیز در پایان هفته شش میلیون و ۵۲۲ هزار تومان قیمت داشت که نسبت به ابتدای هفته ۶۲ هزار تومان گرانتر شده و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در آخرین معاملات روز گذشته یک میلیون و ۵۰۵ هزار تومان قیمت‌گذاری شد که ۱۳ هزار تومان گرانتر شده است.

نایب رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران، خاطر نشان کرد: اتفاق جالبی که در این هفته رخ داد، این بود که انتشار اوراق قرضه ارزی  توسط بانک مرکزی تاثیر مستقیمی بر روی نرخ ارز داشت و سبب شد نرخ ارز در این هفته نوسان زیادی نداشته باشد؛ از همین روی، بازار سکه و طلا نیز با آرامش توام بود و این آرامش به ثبات قیمت‌ها نیز کمک کرد.

وی پیش‌بینی کرد: باتوجه به شرایط موجود سیاسی- اقتصادی دنیا و شرایط اقتصادی حال حاضر داخل، به‌نظر می‌رسد در هفته پیش‌رو، تغییرات قیمت زیادی نداشته باشیم و بازار همچنان بدون نوسان و التهاب و همراه با آرامش باشد و قیمت‌ها در همین محدوده باقی بماند.

محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: این هفته بازار سکه و طلا نوسان چندانی را تجربه نکرد. امروز، جمعه قیمت اونس جهانی به ۱۷۵۴ دلار رسیده که به نسبت اوایل هفته تنها دو دلار افزایش داشته است. در مجموع هر اونس طلای جهانی نوسان دو تا پنج دلاری را در این هفته تجربه کرده است.

حباب سکه دوباره بزرگ شد

این کارشناس بازار سکه و طلا با بیان اینکه قیمت اونس جهانی طلا به نسب ابتدای هفته نوسان محدود پنج دلاری داشته و نوسان نرخ ارز نیز محدود شده است، اعلام کرد: سکه طرح قدیم به ۱۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده که نسبت به ابتدای هفته حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش را تجربه کرده است. هر قطعه سکه تمام طرح جدید نیز در پایان هفته ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده که به نسبت ابتدای هفته، افزایش ۳۵۰ هزار تومانی داشته است.